Ericsson, svensk leverandør av utstyr for telenett, melder om en omsetning på 62,8 milliarder svenske kroner i fjerde kvartal, 8 prosent mer enn i samme kvartal i 2009.
Driftsresultatet økte med 12 prosent til 8,4 milliarder svenske kroner, mens nettoresultatet ble seksdoblet fra 700 millioner til 4,4 milliarder.
Ericssons regnskap er fordelt på tre hovedinntektskilder: nettverk, tjenester («Global Services») og multimedia. Nettverk er suverent størst, med en omsetning på 36,4 milliarder svenske kroner i fjerdekvartal, en økning på 14 prosent. Tjenester faller med 1 prosent til 22,9 milliarder svenske kroner, mens multimedia øker med 3 prosent til 3,5 milliarder svenske kroner.
_logo.svg.png)


Økningen skyldes altså først og fremst salg av utstyr til operatører som moderniserer samtidig som de oppgraderer til LTE, ofte beskrevet som «4G mobil». Ericsson sier denne LTE-bølgen startet for alvor i tredje kvartal 2010. For deres del ble den forsterket av overtakelsen av mobilsatsingen fra konkursboet til Nortel.
For hele året 2010 var omsetningen 203,3 milliarder svenske kroner, 2 prosent lavere enn i 2009. Driftsresultatet sto stille på 24,4 milliarder kroner, og nettoresultatet ble neste tredoblet, fra 4,1 milliarder til 11,2 milliarder.
Regnskapsposten «restrukturering» var 11,3 milliarder svenske kroner i 2009, og ble redusert til 6,8 milliarder i 2010. I fjerde kvartal 2009 var posten på 4,2 milliarder, og den ble redusert til 1,7 milliarder i fjerde kvartal 2010.
Ericsson-sjef Hans Vestberg setter sin lit til at prognosene for mobilt bredbånd vil slå til.
– Mobilt datatrafikk er spådd å nesten dobles hvert år de kommende årene. Vi er godt posisjonert til å støtte vår kunder når de skal møte endringene hos sine brukere, sier han.