bredbånd
Ett pilotprosjekt for alternativt kjernenett er gjennomført
I løpet av våren - sannsynligvis - kommer pilotprosjektene for alternativt kjernenett på lufta etter over ett års utredning.
Bilde: Håvard Fossen, Insidetelecom.no
I dag er situasjonen i Tele-Norge slik at nesten all mobilkommunikasjon og kritisk kommunikasjon er innom Telenor-nettet. I 2015 anbefalte det digitale sårbarhetsutvalget å løse opp denne sårbarheten ved å bygge opp et nytt, nasjonalt kjernenett som alternativ til Telenors kjernenett.
I nasjonal transportplan for perioden 2018 til 2029 ble det satt av 80 millioner kroner, fordelt på statsbudsjettene for 2018 og 2019 til pilotprosjekter for alternativt kjernenett. Dette var i april 2017, og siden den gang har debatten om alternative kjernenett og sårbarhet i norsk infrastruktur pågått parallelt med at Nasjonal kommunikasjonsmyndighet har jobbet med måter pilotprosjekter kan bidra til å få på plass alternative kjernenett.
Nå ser det ut til at pilotprosjektene for alternative kjernenett kan komme på plass våren 2019.