Mobil

Færre bruker mobilen bak rattet

De siste to årene har det vært en nedgang i ulovlig mobilbruk blant sjåfører, viser ferske tall fra Utrykningspolitiet (UP).

Det har vært en nedgang i ulovlig mobilbruk bak rattet langs norske veier de siste årene, ifølge en fersk UP-undersøkelse.
Det har vært en nedgang i ulovlig mobilbruk bak rattet langs norske veier de siste årene, ifølge en fersk UP-undersøkelse. Foto: Gorm Kallestad/NTB
16. sep. 2024 - 14:40

UP la mandag fram en veikantundersøkelse , som tar utgangspunkt i en telling langs norske veier i perioden mars-mai i år.

31.740 sjåfører ble observert. Av disse var det 2,4 prosent som brukte mobiltelefonen på ulovlig vis, hovedsakelig for teksting eller lesing.

Til sammenligning var tallet 3,6 prosent i tilsvarende undersøkelse i 2019, mens tallet var 2,9 prosent i undersøkelsen fra 2022.

I undersøkelsen kommer det fram at mobilbruk bak rattet er høyest blant tungbilførere, altså kjøretøy over 3,5 tonn.

– Som sjåfør er det viktig å ha oppmerksomheten rettet mot trafikken og sørge for at bilbeltet er riktig festet på alle i kjøretøyet. Dette er to enkle og effektive sikkerhetstiltak man alltid skal huske på før og under kjøreturen, sier UP-sjef Knut Smedsrud i en pressemelding.

Mannen må belage seg på en lang pause fra Tiktok.
Les også:

Mann tapte krav om Tiktok og Facebook i Høyesterett

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra