Avtaler & kontrakter

Filmarkiv til 100 kommuner

Skoler og bibliotek i nære hundre kommuner får tilgang til Filmarkivet.no.

30. juni 2005 - 07:59

Filmarkivet.no åpnet i november i fjor. Det inneholder 262 spillefilmer, kortfilmer, dokumentarer og reklamefilmer fra Norsk Filminstitutt, samt noen utenlandske filmsuksesser. Filmene er digitalisert og streames via PC eller IP-TV mot betaling. Arkivet er arvtakeren til Norsk Filminstitutts utleie av undervisningsfilm.

    Les også:

Nå har Lyse Tele inngått avtale med Norgesfilm, som driver filmarkivet.no, om å distribuere arkivet til det offentlige, det vil si skoler og bibliotek, over bredbånd i full DVD-kvalitet.

Lyse Tele og franchisepartnere som Sandefjord Bredbånd, NTE Bredbånd i Trøndelag, Energiselskapet Buskerud, Haugaland Kraft og Vesterålskraft Nett, når nærmere hundre kommuner.

– Vi ser at bibliotekene er på jakt etter et nytt ståsted i en stadig mer digitalisert verden. I Oslo og Kristiansand er de første bibliotekene allerede i gang, og kaller tilbudet Kinotek. Filmene vises i små grupperom på flatskjerm, både etter oppsatt program og egne ønsker, sier daglig leder Jan-Robert Jore i Norgesfilm AS til Newswire.

35 skoler i Kristiansand-området har allerede tilgang på arkivet.

– Mange skoler har vist stor interesse for filmarkivet, ikke minst etter at Norgesfilm har vært rundt og vist hvordan arkivet kan brukes i undervisningen. Den nye teknologien betyr en voldsom forenkling. Før måtte undervisningsfilmene bestilles på video. Nå blir alt tilgjengelig på et blunk via en fjernkontroll, sier kanalsjef Morten Berge i Lyse Tele til Newswire.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra