Helseplattformen

Alle systemer i drift igjen i Helse Midt-Norge – menneskelig svikt skal ha stått bak feilen

Internett og flere alarmtelefoner var ute av drift på St. Olavs hospital i Trondheim, og Helseplattformen var lenge nede i hele Helse Midt-Norge søndag.

St. Olavs hospital ble rammet av feilen.
St. Olavs hospital ble rammet av feilen. Foto: Gorm Kallestad
3. nov. 2024 - 12:02

– Alle systemer som ble rammet av dette strømbruddet, er oppe og står igjen, sier Eiliv Flakne i Helseplattformen til Nidaros.

Han legger til at årsaken var et strømbrudd under et planlagt arbeid.

Problemet rammet særlig St. Olavs hospital i Trondheim, men førte også til at journalsystemet Helseplattformen gikk ned i hele Helse Midt-Norge.

Ifølge Adresseavisen rammet feilen også flere alarmtelefoner, blant annet mottaksteamalarm og slagalarm.

VG var først til å melde om at IT-plattformen Helseplattformen var nede i hele Helse Midt-Norge, som omfatter Møre og Romsdal og Trøndelag.

Minnesotas guvernør Tim Walz møter pressen i delstatshovedstaden St. Paul, i et tidligere bilde fra 16. januar 2025. Walz har nå beordret nasjonalgarden til å bistå etter et alvorlig cyberangrep mot offentlige IT-systemer i byen.
Les også:

Nasjonalgarden mobiliseres etter cyberangrep i USA

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.