id-porten

Folk kunne komme inn som andre personer i ID-porten

En feil under planlagt arbeid gjorde at noen bruker som logget seg på offentlige tjenester via ID-porten, kom inn som andre personer.

ID-porten er en nasjonal felleskomponent for innlogging til en lang rekke offentlige tjenester.
ID-porten er en nasjonal felleskomponent for innlogging til en lang rekke offentlige tjenester. Illustrasjonsfoto: Colourbox/Tuomas Lehtinen
2. okt. 2020 - 08:07

Overfor VG bekrefter pressekontakt Are Kvistad i Digitaliseringsdirektoratet at det oppsto en feil sent torsdag kveld. Dette skjedde under arbeid på en server i tidsrommet mellom klokken 22.01 og 23.11.

– Feilen gjorde at en del av brukerne som logget på en offentlig tjeneste i dette tidsrommet kan ha blitt logget inn som en annen person, opplyser pressekontakten.

Ifølge Kvistad skjedde hendelsen i forbindelse med planlagt arbeid på én av fire applikasjonsservere i tidsrommet mellom klokken 22.01 og 23.11.

Feilen er rettet, og direktoratet arbeider med å få oversikt over hvilke offentlige virksomheter som er berørt.

Ti tjenester har vært omfattet av problemene med tjenestenektangrep denne uka, deriblant ID-porten, MinID, Altinn og E-innsyn.
Les også:

Digdir: – Angrepet pågår med full styrke

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.