Bedriftsteknologi

Fortsatt minus for Merkantildata

Merkantildata kryper mot sorte tall, men sliter fremdeles med gammel moro. Styret foreslår nå en emisjon på 300 millioner kroner.

23. aug. 2001 - 09:21

Merkantildata ASA er på bedringens vei etter totalhavariet i fjor. Men selskapets omsetning i andre kvartal ble lavere enn ventet og endte opp på 1471 millioner kroner, nøyaktig det samme som driftskostnadene. Resultat etter skatt ender opp på -55 millioner kroner.

Det er ikke overraskende at det er Ementor ASA - konsulentdelen av gamle Merkantildata - som går best. Ledelsen forteller at man forventer et driftsresultat på 100 millioner kroner. Eterra - systemintegratorene - sliter fortsatt selv om det er bedring. Eterra tapte 39,9 millioner kroner i andre kvartal mot 72,3 millioner i første kvartal i år.

Ellers melder Merkantildata at styret har nå godkjent utskillingen og børsnoteringen av Ementor. I tillegg har selskapet solgt sine aksjer i nederlandske Getronics for 89,4 millioner kroner.

For å komme seg igjennom problemene trenger Merkantildata et påfyll i lommeboken. Styret foreslår derfor en emisjon i løpet av oktober eller november på 300 millioner kroner.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Fra usikker student til ombruksrådgiver i bærekraftig byggebransje!
Les mer
Fra usikker student til ombruksrådgiver i bærekraftig byggebransje!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra