For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

telekom

Globalconnect bygger ny nordisk fiber-rute via Oslo

Neste år starter Globalconnect byggingen av en ny fibertrasé fra Helsinki til Fredericia i Danmark, via Stockholm, Oslo og Gøteborg.
Neste år starter Globalconnect byggingen av en ny fibertrasé fra Helsinki til Fredericia i Danmark, via Stockholm, Oslo og Gøteborg.

Fiberselskapet Globalconnect planlegger i løpet av de kommende årene å bruke 50 millioner euro - eller drøyt 590 millioner kroner - på å bygge og ruste opp fiberforbindelsene mellom Finland, Sverige og Danmark.

Selskapet skriver i en melding at Norden er i ferd med å bli det nye globale knutepunktet for datasentre. Det, sammen med økende bruk av kunstig intelligens, fører til stadig større etterspørsel etter datakapasitet, forbedret sikkerhet og flere digitale ruter.

– Ved å utvide Globalconnects fibernett med nye ruter inn og ut av regionen, legger man til rette for flere investeringer i Norden og et betydelig antall flere alternativer for ruting av data mellom Norden og resten av Europa, skriver selskapet.

Powered by Labrador CMS