Krigen i Ukraina

Google sender flyalarm-varsel på Android-enheter i Ukraina

Tilpasser katastrofevarsling til å sende ut varsler om flyangrep.

Flyalarmen benytter seg av det samme systemet som katastrofealarmene på Android.
Flyalarmen benytter seg av det samme systemet som katastrofealarmene på Android. Foto: Tony Webster CC BY 2.0.
Oskar Hope-PaulsrudOskar Hope-Paulsrud– Videojournalist
11. mars 2022 - 12:00

Googles Andorid-utviklere har begynt å rulle ut et system som lar ukrainske myndigheter sende ut flyalarm til Android-telefoner. Systemet, som Google kaller «Air Raid Alerts», er et tillegg til systemet som ukrainske myndigheter allerede bruker. Det skriver Google på sin blogg.

Systemet er basert på Googles jordskjelvvarsel, som allerede er bygget inn i Android. På Twitter skriver David Burke, som er visepresident for utvikling hos Android, at varslingen er knyttet opp til de samme mekanismene som er i Ukrainas allerede eksisterende flyalarmsystem og at systemet startet utrulling til telefoner i går, torsdag. 

 

Android-teamet har jobbet hardt og effektivt for å få ut systemet så fort som mulig. 

Google har også løftet opp Ukrainas egen flyalarm-applikasjon til fronten av Google Play Butikk i Ukraina. 

Open AI har lansert Chat GPT-nyheter som skal sørge for at den griper inn i tilværelsen din døgnet rundt, enten den jobber som KI-assistent mens du sover, eller hjelper deg å shoppe på nett.
Les også:

Nyhetene skal holde deg på plattformen døgnet rundt

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.