Som digi.no skrev for et par uker siden, har Norge denne høsten fått to nye superdatamaskiner inn på Top 500-listen over slike anlegg. De to systemene skal være installert på Fetsund og tilhører en eier som ikke har blitt identifisert ved annet enn pseudonymet «Software Company (M)».
SUPERDATAMASKINER
Hemmelig aktør har kjøpt mange titalls identiske superdatamaskiner. To av dem står nå i Norge
Eieren har vært skjult i minst 11 år.

Lenovo har levert mange av verdens kraftigste superdatamaskiner, inkludert denne, VSC4 ved Universität Wien. Noe bilde av C1040-maskinene som omtales i saken, har digi.no ikke fått. Illustrasjonsfoto: Universität Wien/Zentraler Informatikdienst/Katharina Lüthke
Kommentarsystemet er deaktivert
Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.
