Sikkerhet

Hurtigruten rammet av omfattende dataangrep

En rekke av Hurtigrutens systemer er nede etter at selskapet avdekket et omfattende dataangrep natt til mandag.

Arkivfoto av Hurtigruten-skipet MS Roald Amundsen.
Arkivfoto av Hurtigruten-skipet MS Roald Amundsen. Foto: Rune Stoltz Bertinussen/NTB
14. des. 2020 - 12:57

– Dette er et alvorlig angrep. Hele Hurtigrutens globale IT-infrastruktur ser ut til å være påvirket. Hurtigruten har iverksatt omfattende tiltak for å begrense skadeomfanget av angrepet, sier Ole-Marius Moe-Helgesen, konserndirektør for IT, i en pressemelding.

Selskapet skriver at angrepet ser ut til å være et såkalt løsepengevirus.

– Hurtigruten varslet natt til mandag relevante myndigheter og er i dialog med dem om håndteringen videre, skriver de i pressemeldingen.

– Vår fremste prioritet nå, er å sikre trygg og god drift for alle gjester og ansatte. Vi jobber med alle tilgjengelige ressurser for å isolere effektene av angrepet og begrense skadene det kan gjøre, sier Moe-Helgesen.

Kommunedirektør i Tromsø, Stig Tore Johnsen.
Les også:

Granskning av KI-skandalen i Tromsø koster 1,2 millioner

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra