Karriere

Hva skal til for å bytte jobb?

Én ting er å søke på - eller bli headhuntet til - en jobb. Noe helt annet er å bite på agnet slik at man blir hengende fast på kroken. Det er ikke (og bør ikke være) nok å tilby kandidatene 20 prosent høyere lønn, mener Gunnar Krogh-Tonning.

Gunnar Krogh-Tonning
18. nov. 1999 - 13:16

Hvis kandidater i IT-bransjen signaliserer at lønn betyr aller mest, blir jeg umiddelbart på vakt. Lønn pleier å komme (og bør komme) et godt stykke ned på listen i en bransje hvor flinke folk tjener godt. Å tilby 20 prosent lønnsøkning er sjelden incitament godt nok til å få kandidater til å sluke agnet.

Hva med lojaliteten til eksisterende arbeidsgiver? Min erfaring er at den er blitt svekket i 90-årene. Dyktige mennesker i riktig alder har i dag mange muligheter. Lojalitet blir paradoksalt nok et skalkeskjul for den gruppen som er mindre etterspurt når det gjelder nye utfordringer.

Det som trigger en god kandidat mest, ikke minst i IT-bransjen, er (selvsagt!) nye utfordringer og innovative miljøer. Slike gode kandidater kjennetegnes av at de har en selvtillit som er godt forankret i faglig tyngde. De er selvdrevne og lar seg ikke skremme av at det stadig finnes nye ting å lære.

Avslås et kjempetilbus (både faglig og økonomisk) på grunn av firmajojalitet, er den reelle grunnen ofte en annen. Og sørgelig nok: I løpet av to-tre år kan den lojale kandidaten være skjøvet ut til siden på organisasjonskartet i det firmaet han eller hun var lojal mot.

Utakk er verdens lønn.

Flere av Krogh-Tonnings kommentarer finner du her::


Utseendet betyr noe
Å rekruttere IT-ledere er nesten som å plukke multer...
Er du en av fremtidens ledere?

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Les mer
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra