For syvende gang siden juni har IBM gjort et oppkjøp. Dette var ikke et imponerende tempo under dotcom-årene, men nå går det langt mellom kjøpene i bransjen for øvrig. Unntaket er IBM som inntil i juni i år hadde sittet helt stille i halvannet år.
For verdens største dataselskap mener åpenbart at utviklingen nå peker oppover og handler mens kursene fremdeles er ganske lave.
Sam Palmisano har handlet både for å bli større - særlig gjennom oppkjøpet av PWC - og for å skaffe seg strategisk viktig teknologi. IBM kjøpte lille norske Metamerge 25. juni og konsulentgiganten PwC Consulting 30. juli .
Les også:


I dag offentliggjorde IBM enda et oppkjøp. Selskapet har kjøpt Rational Software for 2,1 milliarder dollar. Rational lager utviklingsverktøy for både vanlig programvare til servere og til programvare i utstyr, blant annet innen medisin og tele. En opptelling viser at hele 98 av de 100 største selskapene i verden, inkludert IBM selv, bruker verktøy fra Rational.
Les også:
Følgende tall fra IDC kan ha vært med på å lokke IBM til å handle:
Rational har 3.400 ansatte og 600.000 registerte brukere.