artikler
Intel med stor tro på Wimax
Elektronikk-giganten Intel har lenge sett på tilstedeværelsen av mobilt bredbånd som særdeles viktig for å få folk til å kjøpe bærbare datamaskiner av ulike størrelser. Derfor har da også selskapet støttet en rekke initiativer innen mobilt bredbånd, enten det har vært arbeidet med Wimax-standardene eller utvikling av mer energieffektive Wi-Fi-nett.
Investeringer
Med Sprint-Nextel og Clearwires millard-investeringer i Wimax-nett i USA og andre land, ser Intel framtidas marked åpne seg. Under Intels utviklerforum i San Franscisco i går 19. september viste selskapet fram flere mobile enheter som kommer med støtte for Wimax i løpet av 2008, alt fra bærbare datamaskiner og Ultramobile PCer til andre mobile dingser. Seinere i utviklingsløpet til prosessorer for mobile enheter, kommer også støtte for andre mobile bredbåndsteknologier som UMTS/HSPA og CDMA.
– Mobile brukere krever å kunne ha med seg en total Internett-opplevelse alltid. De vil ha Internett levert i lomma, sa Intels senior vicepresident og sjef for Ultra mobility Group, Anand Chandrasekher. Han viste hvordan Intel de neste årene vil levere komponenter som gjør det mulig å lage mobile enheter med drastisk lavere energiforbruk og størrelse. Dette er komponenter for å bygge ultramobile PCer og andre mobile enheter – kalt MID – Mobile Internet Devices.