KARRIERE

IT-rekruttering lavt prioritert

Rekruttering av IT-medarbeidere er ikke noe viktig emne for dansk næringsliv. En undersøkelse viser at under tre prosent av de spurte IT-lederne og to prosent av IT-prosjektlederne prioriterer rekruttering av IT-medarbeidere høyt.

Therese Werenskiold
8. mai 1999 - 13:13

Det er Niveau Informatik som står bak undersøkelsen hvor omlag 2500 ansatte i offentlig og privat sektor har svart på et spørreskjema der de ble bedt om å vurdere 51 forskjellige emners viktighet.

Besvarelsene kommer overveiende fra ansatte i IT-stillinger. Internett, Intranett, IT-strategi og koblingen mellom IT-strategi og forretningsstrategi blir prioritert høyest, mens emnet "rekruttering av IT-medarbeidere" tikker inn på en 43. plass blant de 51 emnene.

Det virker umiddelbart overraskende sett i lys av at bedrifter generelt klager over at de mangler kvalifiserte IT-medarbeidere, skriver Jyllands-Posten. - Det skyldes nok enten avmakt fordi man mener men likevel ikke får tak i de rette menneskene, eller at de spurte ikke opplever problemet med mangelen på IT-folk i det omfang som arbeidsgiverne gjerne vil gi inntrykk av, sier faglig sekretær Carsten Larsen fra EDB-fagets fagforening til JP.

Undersøkelsen forsøker også å kartlegge hvorfor folk skifter jobb eller blir i den jobben de har. Ifølge Niveau Informatik har omtrent hver fjerde danske IT-medarbeider skiftet jobb i løpet av det siste året. I Norge skiftet hver tredje IT-medarbeider jobb i 1997 og 1998, ifølge undersøkelser foretatt av Kontor- og Datateknisk landsforening (KDL).

Som andre undersøkelser også har vist er ikke lønnen særlig vesentlig. Det er innholdet og utfordringene i jobben som teller. Medarbeidere som blir i jobben sin skiller seg fra dem som skifter jobb ved at de har ansvar, fleksibilitet i arbeidstiden, muligheter for å ta initiativ, en ønskelig balanse mellom arbeid og privatliv, og trygghet i ansettelsen.

Det er likevel viktig å bemerke at IT-ledere i høyere grad enn øvrige medarbeidere søker jobb med ansvar, mens de ikke legger vekt på tryggheten i ansettelsen, ifølge Niveau Informatik sin undersøkelse.

- Man har høy markedsverdi som IT-sjef, derfor behøver man ikke bekymre seg over trygghet i ansettelsen, sier Tom Togsverd i IT-Brancheforeningen til JP.

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra