XXL Sport og Villmark og internettoperatøren KPNQwest Norway har planer om å lage Norges største sportsbutikk på nettet. Det har vist seg lite lønnsomt for andre aktører, men XXL sier de vil bruket nettet mest som markedskanal.
Boo.com skyldte 2,4 milliarder kroner
Ingen interessert i Boo.coms skjelett
Totalkollaps for Boo.com
Bunnskrapt kasse i Sportus
Sportus funket ikke i Norge
Med tusenvis av produkter i varesortimentet planlegger XXL-kjeden Norges største sportsbutikk på nettet. Lanseringen skjer samtidig med at XXL-kjeden åpner sine første fysiske sportsvarehus før jul i år, skriver aktørene i en pressemeding.
Det er tidligere Elkjøp-direktør Øivind Tiedemandsen som står bak XXL-kjeden. Den ble etablert i fjor, og skal bli en landsomfattende sportskjede.
- Dette er et spennende e-handelsprosjekt fordi nettbutikken integrerer XXLs forretningsprosesser fra bunnen av. Det er ikke mange som bygger opp både fysiske og virtuelle butikker samtidig, sier Børge Olsen, direktør for WebSolutions i KPNQwest.
I tillegg til å selge sportsutstyr skal XXL også selge kurs og reiser sammen med de fysiske varene. Dette konseptet kommer også til å prege nettbutikken.
Øyvind Haagensen i XXL har stor tro på Internett som en markedskanal.
- Nettsidene skal sammen med varehusene bygge XXLs faghandelprofil, sier han og understreker at sidene først og fremst er et markedsføringsverktøy som skal stimulere folk til å drive sport og friluftsliv.
- Derfor skal sidene inneholde mye redaksjonelt stoff, sier han i pressemeldingen.
Nettbutikken er en e-handelsløsning fullt integrert mot økonomi, lager- og logistikksystemer, og baserer seg på KPNQwests webløsning med Microsoft Commerce Server 2000 som plattform.






