Juss og samfunn

Journalister bruker nettet mer

Journalister bruker i stadig større grad Internett, både for å rapportere og for å drive research.

Morten Øverbye
25. feb. 1997 - 16:00

Det viser en ny undersøkelse av professor Steven Ross ved Columbia Universitetet i USA.

Hver tredje av 600 redaktører sier i dag at deres redaksjoner bruker Internett daglig i USA. Dermed har bruken gått opp med nesten 25 prosent i forhold til en lignende undersøkelse fra i fjor.

Årets undersøkelse viser også at stadig flere jurnalister nå har tilgang til Internett. Bare 13 prosent av de 600 spurte svarte at de ikke har Internett.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI revolusjonerer datainfrastruktur

Stadig flere journalister foretrekker å motta pressemeldinger over nettet. 29 prosent svarer på ja dette spørsmålet i år, mot tjue prosent i fjor. Samtidig er det færre som ønsker å motta pressemeldinger og foto på papir. Nå er det bare femti prosent som foretrekker dette, mot 60 prosent i fjor og 66 prosent i forfjor.

Ifølge Ross er de viktigste årsakene til at journalister bruker Internett research og referanse, for å finne kilder og for å bruke epost.

Journalister bruker nettet mer | Digi.no