mobil

Kamp om 5G-frekvensene

Når auksjonen av 2,6 og 3,6 GHz-båndene fortsetter for tredje dag på rad, tyder det på konkurranse om frekvensene.

Illustrasjonsbildet viser en av Ice' basestasjoner i Tromsø, byen der selskapet tester 5G. Ice er forventet å være en av budgiverne i den pågående 5G-auksjonen.
Illustrasjonsbildet viser en av Ice' basestasjoner i Tromsø, byen der selskapet tester 5G. Ice er forventet å være en av budgiverne i den pågående 5G-auksjonen. Ice

Det er ikke mye informasjon som har kommet ut fra den pågående 5G-auksjonen, naturlig nok, men frekvensdirektør John-Eivind Velure sier auksjonen fortsetter i dag, onsdag.

At auksjonen ikke er raskt unnagjort tyder i seg selv på at det er kamp om de attraktive frekvensressursene. Auksjonen omfatter 3,6 GHz-båndet (3400-3800 MHz), som er det primære båndet for innføring av 5G, og 2,6 GHz-båndet (2500-2690 MHz), som i dag benyttes til 4G. Totalt er det 590 MHz til fordeling under auksjonen til mobilkommunikasjon og 5G.

I 2,6 GHz-båndet skal det tildeles 2 x 70 MHz frekvensdelt spektrum (FDD) og 50 MHz tidsdelt spektrum (TDD). Mer spesifikt gjelder dette frekvensområdene 2500-2570/2620-2690 MHz og 2570-2620 MHz.

2,6 GHz-båndet brukes i dag til mobilkommunikasjon i Norge. I auksjonen tildeles TDD-blokka som én sammenhengende blokk, og FDD-delen av båndet deles i 14 frekvensblokker á 2 x 5 MHz.

Tre runder i auksjonen

I auksjonen byr budgiverne først på mengden spektrum de skal få bruke. Når det er avklart blir det en egen kjapp auksjonsrunde der plasseringen i frekvensbåndet blir avgjort.

Det som er spesielt med denne frekvensauksjonen, er at regjeringen har tilbudt lisenshaverne å bruke 560 millioner kroner av pengene de har lagt på bordet til å bygge bredbånd til bygninger som ikke får bredbånd fra kommersiell utbygging. En slags rabatt, altså.

Når de to første trinnene i auksjonen er gjennomført, skal vinnerne av budene velge om de ønsker å benytte seg av denne rabatten. Frekvensdirektør Velure sier dette siste steget i auksjonen egentlig er et ja/nei-spørsmål.

Powered by Labrador CMS