Kortnytt

Kaos på kontoret koster 98 mrd.

12. feb. 2004 - 15:39

Hele 98 milliarder euro kastes hvert år bort på grunn av ineffektive arbeidsvaner og kontorprosesser, i følge en undersøkelse utført av Canon Business Solution.

Rapporten, som tar for seg ledernes erfaringer i mer enn 300 mellomstore og store bedrifter i Europa fant at organisasjonene vurderer seg selv til å være kun 70% effektive når det gjelder egne kontorprosesser. Den totale kostnaden for dette kontorkaoset beløper seg til omtrent 98 milliarder euro – omtrent på størrelse med et norsk statsbudsjett.

Undersøkelse så på bedriftytelse, strategier og holdninger til administrasjon av viktige kontorprosesser som møter og dokument/e-post styring samt informasjonslagring og gjenfinning.

- For mange organisasjoner kan de enkle prosessene som finner sted på kontoret, som håndtering av e-post, utskrift og faksing, kopiering og distribuering av dokumenter, administrasjon av filer, ta en enorm del av personalets tid, sier Marc Ranner, European Product Marketing Manager i Canon.

Tysk effektivitet

I følge undersøkelsen er det tyske kontorslaver som er mest effektive.

- Det ser ut til at tyske ledere har en mer moden holdning til administrasjon av kontorvirksomheten enn enkelte av deres europeiske kolleger, sier Ranner.

- Mange tyske ledere har allerede innført meget moderne kostnadskontroll og kvalitetsmessige styringsprosesser for å vurdere effektiviteten, og enkelte har til og med opprettet avdelinger som har til oppgave å forbedre ytelsen,” legger Ranner til.

Men alt er ikke dårlige nyheter når det gjelder europeisk handel. Majoriteten (76%) av organisasjonene arbeider aktivt for å forbedre sine kontorprosesser – selv om mange fortsetter å bruke penger på problemer som er avdekket, kjøper de ofte teknologi og/eller det nyeste utstyret uten først å formulere en styringsstrategi for sine forretnings-, informasjons- eller utskriftsbehov, heter det i en pressemelding.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra