– Vi vil at fremtidens digitale tjenester i Norge skal baseres på norsk språk og kunnskap. Kunstig intelligens må derfor trenes på store mengder norsk innhold. Vi trenger mer kunnskap om hvordan opphavsrettslig beskyttet materiale brukes i trening av norske språkmodeller, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) i en pressemelding.
Nasjonalbiblioteket skal sette i gang et forskningsprosjekt som skal se på verdien av opphavsrettslig beskyttet materiale i trening av norske generative språkmodeller.
Relevante norske forskningsmiljøer skal inviteres til å delta i prosjektet.
_logo.svg.png)

– Vi må ta hensyn til dem som har skapt materialet det skal trenes på. Derfor skal representanter fra rettighetshavere, forfattere og forleggerorganisasjoner inviteres til å følge prosjektet tett, sier Jaffery.
Når prosjektet er gjennomført, skal Nasjonalbiblioteket vurdere om det er grunnlag for en kompensasjonsordning for norske rettighetshavere.

Det kan bli forbudt med politisk reklame på Facebook