Skadevare

Klar vinner i ny antivirustest

En uavhengig test av antivirusverktøy viser at små aktører kan gjøre det vel så bra som markedslederne.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
10. juni 2005 - 11:59

AV-comparatives er et uavhengig prosjekt som jevnlig foretar tester av antivirusprogramvare. Den nyeste rapporten ble publisert i midten av mai, basert på tester med signaturfiler sist oppdatert i begynnelsen av februar.

Denne testen omfatter 13 forskjellige antivirusløsninger. Dessverre er ikke vår hjemlige Norman Virus Control med i testen.

Følgende produkter ble testet:

  • Avast! Professional Edition 4.5
  • AVG Professional 7.0
  • BitDefender Professional Plus 8.0
  • Dr.Web for Windows 95-XP 4.32b
  • NOD32 2.12.3
  • F-Prot for Windows 3.16a
  • RAV Reliable Anti-Virus 8.6
  • H+B EDV AntiVir Professional 6.29
  • Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0
  • McAfee VirusScan 9.0
  • Sophos Anti-Virus 3.90
  • Symantec Norton Anti-Virus 2005
  • Trend Micro Internet Security 2005

I testen måles produktenes evne til effektivt å gjennomføre "Retrospective/ProActive"-skanninger av skadelig kode, det vil si at man undersøker løsningenes evne til å finne nye virus og ormer ved bruk av blant annet heuristisk teknologi.

I forbindelse med testen ble det benyttet 8259 forskjellige former for ondsinnet kode. Av disse var 51 registrert for å være "in-the-wild", det vil si at koden er blitt rapportert fra flere kilder.

Testens vinner er det lite kjente NOD32-produktet fra Eset, som greide å detektere 70 prosent av den skadelige koden. Dårligst ut kom AVG Professional 7.0 fra Grisoft med en deteksjonsrate på bare fire prosent.

  1. Eset NOD32 - 70 %
  2. Bitdefender - 49 %
  3. Kaspersky - 48 %
  4. Dr.Web - 37 %
  5. Sophos - 34 %
  6. McAfee - 30 %
  7. F-prot - 19 %
  8. Trendmicro - 15 %
  9. Symantec - 14 %
  10. Antivir - 12 %
  11. Avast! - 11 %
  12. RAV - 8 %
  13. AVG - 4%

Hele rapporten er tilgjengelig i dette PDF-dokumentet.

Denne testen forteller ingenting om hvor gode antivirusproduktene er til å finne ondsinnet kode som er kjent. Det gjør derimot denne rapporten fra februar i år.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra