digi.no avslørte i september 1999 at Kristiansand-selskapet Bellboy hadde fått innvilget et patent som dekket det meste av handel som foregår på Internett og mobiltelefon. Med patentet i hånden kan dermed Bellboy kreve penger av svært mange norske og europeiske Internett- og mobilselskaper.
Les også:
-
Nordmann har patent på netthandel - sitter på potensiell gullgruve
Bransjen rister på hodet over Internett-patent
Bellboy vil ta godt betalt for ehandelspatent
Krever penger for lenkepatent
Rettssak om Internett-patent til høsten
Rettssak om patent på netthandel i det blå
Bellboy fikk patent også i USA
For å prøve sitt krav mot Internett og tele-bransjen, har Bellboy saksøkt Filmweb og deres utviklingspartner KPNQwest , nå Catch, for å prøve sine krav. Vinner Bellboy, vil veien gå videre mot store deler av Internett- og mobilbransjen. Egentlig skulle saken startet i fjor høst, men dommeren ble syk. Hvis alt nå går greit, starter rettssaken mandag 24. juni i Oslo Byrett.
- Det har ikke skjedd noe forlik eller noe annet. Rettssaken starter på mandag klokken 9 og vil vare i fire dager, forteller Rolf Wilhelmsen i Bellboy til digi.no.
Ifølge Finansavisen krever Bellboy mellom seks og ti prosent av inntektene fra kinobillettsalget til Filmweb.