Analyser

Knapt noen er uberørt av svikt i brikkesalget

- Men nå er bunnen nådd, mener iSuppli.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
22. juni 2009 - 08:08

Den globale omsetningen av halvlederprodukter falt med 18,8 prosent, fra 54,5 milliarder dollar til 44,3 milliarder dollar, fra fjerde kvartal i fjor til først kvartal i år. Det mener analyseselskapet iSuppli. Fallet startet for alvor i tredje kvartal i fjor. Omsetningen har siden da blitt redusert med 36,2 prosent. Men det er enda lenger siden forrige topp i omsetningen. Den fant sted i tredje kvartal 2007.

- Av de mer enn 130 halvleder-leverandørene iSuppli følger hvert kvartal, har bare seks greid øke omsetningen fra fjerde kvartal i fjor til første kvartal i år, sier Dale Ford, sjef for markedsinnsikt i iSuppli, i en pressemelding.

- Blant disse seks leverandørene var det fire som bare økte omsetningen mellom 1 og 3 prosent.

Målt i dollar har fallet i omsetningen til de amerikanske leverandørene vært på 30,8 prosent siden tredje kvartal i fjor. Tilsvarende tall for de europeiske leverandørene har vært på hele 44,5 prosent, mens det gikk neste like dårlig for de japanske leverandørene, som har opplevd et fall i omsetningen på 43,5 prosent i snitt.

Tar man i stedet utgangspunkt i mer lokale valutaer, reduseres fallet i omsetning for de europeiske leverandørene til 36,1 prosent, målt i euro. For de japanske selskapene er svikten enda større målt i yen enn i dollar. Målt i yen har fallet i omsetningen siden tredje kvartal i fjor vært på nesten 51 prosent, ifølge iSuppli.

Bunnen nådd

iSuppli mener dog at første kvartal i år representerer bunnen og at omsetningen i fjerde kvartal i år vil være høyere enn omsetningen i fjerde kvartal i fjor.

Analyseselskapet forventer en vekst på 7,1 prosent i andre kvartal, på 10,4 prosent i tredje kvartal og 4,9 prosent i fjerde kvartal i år.

iSuppli trekker fra ett selskap som gjør det spesielt bra i disse vanskelige tidene. Det er taiwanske MediaTek som har økt omsetningen med 10 prosent fra fjerde kvartal i fjor til først kvartal i år, men også sammenlignet med første kvartal i fjor.

Utviklingen i halvledermarkedet. Tall fra iSuppli Corporation.
Utviklingen i halvledermarkedet. Tall fra iSuppli Corporation.
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra