ANALYSER

Kraftig vekst i nøkkelindikator for IT

Det er ikke lenger snakk om krise blant dem som lager prosessorer og dataminne.

3. juni 2010 - 11:35

Analyseselskapet Gartner har revidert sin prognose for årsomsetningen til den internasjonale halvlederbransjen, det vil si leverandører av prosessorer, minnebrikker og andre komponenter til IT-utstyr og annen elektronikk. Denne omsetningen betraktes som en viktig indikator på hvordan IT-bransjen vil utvikle seg, siden den ligger i forkant av salget av ferdige produkter til bedrifter og forbrukere.

For tre måneder siden lød Gartners prognose på 20 prosent vekst i 2010, til 271 milliarder dollar, etter to år med sviktende omsetning, fra 274 milliarder dollar i 2007 til 255 milliarder dollar i 2008 og 228 milliarder dollar i 2009.

Den reviderte prognosen lyder på 27 prosent vekst fra 2009 til 2010, til 290 milliarder dollar. Det vil blant annet si at Gartner tror halvlederindustrien går forbi året 2007 allerede i år, i stedet for i 2011, som de har trodd helt siden desember 2008, da de konstaterte den elendige utviklingen i 2008 og spådde fortsatt fall i 2009 (se Spår krisetall innen halvledere).

Den oppjusterte prognosen betyr ikke at Gartner feier all pessimisme til side.

– Veksten i brikkeomsetningen er klart større enn veksten i systemomsetningen, og det gir grunn til bekymring, sier forskningssjef Bryan Lewis.

Den økte veksten tilskrives en kombinasjon av økt etterspørsel og høyere priser, særlig på pc-minne (DRAM) der det ventes en omsetningsvekst på 78 prosent.

Mobiltelefoner og pc-er vil stå for rundt 40 prosent av halvlederveksten fra 2009 til 2010. Gartner peker på at gjennomsnittsprisen på pc-prosessorer er i ferd med å øke, og prognosen for hvor mye omsetningen av pc-prosessorer vil øke, er oppjustert fra 10 prosent i vinter til 15,5 prosent nå.

Gartner spår en global halvlederomsetning på 307 milliarder dollar i 2011, og tror på vekst i alle årene fram til 2014.

    Les også:

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra