Nettaviser flest ønsker mest mulig trafikk, og synes derfor det er hyggelig at andre lenker til dem.
Slik er det ikke med Nikkei, den største næringslivsavisen i Japan. De vil helst slippe brysomme inngående lenker.
I forrige uke innførte nettstedet nye retningslinjer, der lenker inn mot artikler eller sågar nettstedets forside krever forhåndsgodkjenning.
_logo.svg.png)

Det gis bare etter søknad. Og søkere må forklare seg om hvorfor de ønsker å lenke til dem, skriver New York Times.
Nikkei skal også ha valgt å deaktivere høyre museknapp, tilsynelatende i et forsøk på å unngå stofftyveri og uønsket atferd på nettstedet.
Avisen sier selv at reglene er innført for å ivareta betalingsmuren de har satt opp for innholdet på nett, samt sørge for at ingen «upassende» nettsteder lenker til deres innhold.
Ifølge NYTimes blir avisen nå latterliggjort for beslutningen i den japanske bloggsfæren.
Slik vi forstår det gjelder reglene for den japanske versjonen av Nikkei. Når vi besøker nettstedet blir vi automatisk videresendt til engelsk utgave.