Kryptering

«Kvantesikker» kryptoalgoritme ble knekt på en time

Fremtidens kvantedatamaskiner vil gjøre dagens kryptering ubrukelig og jakten på nye krypteringsalgoritmer er i full gang. Nå er en av toppkandidatene knekt – og det var overraskende enkelt.

To forskere ved universitetet KU Leuven i Belgia klarte nylig å knekke en antatt kvantesikker krypteringsalgoritme. SIKE var én av fire gjenstående finalister i konkurransen om hva som skal bli postkvanteverdenens nye krypteringsalgoritmer. Fire andre algoritmer er allerede klare for standardisering.
To forskere ved universitetet KU Leuven i Belgia klarte nylig å knekke en antatt kvantesikker krypteringsalgoritme. SIKE var én av fire gjenstående finalister i konkurransen om hva som skal bli postkvanteverdenens nye krypteringsalgoritmer. Fire andre algoritmer er allerede klare for standardisering. Illustrasjon: welcomia.com
Sara EngesvikSara Engesvik– Journalist
6. aug. 2022 - 05:00
Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.