For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

gps

Kystverket ønsker seg bedre teknologi for posisjonering

Odd Sveinung Hareide, rådgiver og prosjektleder i lostjenesten, etterlyser teknologi som kan hjelpe GPS-signalene i et hav av forstyrrelser.
Odd Sveinung Hareide, rådgiver og prosjektleder i lostjenesten, etterlyser teknologi som kan hjelpe GPS-signalene i et hav av forstyrrelser.

Kystverket vil utvikle ny sensorteknologi som kan gjøre GPS/GNSS-signal i navigasjonsverktøy mindre sårbare. Dette er bakgrunnen for at Kystverket ønsker kontakt med leverandører og fagfolk som kan bidra i utviklingen av nye støtteverktøy for lostjenesten, skriver Kystverket i en pressemelding.

Kystverkets lostjeneste bidrar til å trygge ferdselen på sjøen ved å tilføre fartøyets mannskap nødvendig kunnskap om farvannet under seilas til og fra norske havner.

En los skal alltid kunne føre skip trygt i havn, uten kart i «tåke, regn og snøtjukke» og med radar som eneste hjelpemiddel. GPS er likevel et viktig støtteverktøy, spesielt i større operasjoner der marginene er små.

Powered by Labrador CMS