Juss og samfunn

Lærer Israel-konflikt ved dataspill på skolen

Et nytt dansk dataspill trekker konflikten mellom palestinere og israelere inn i klasserommet.

30. aug. 2006 - 09:22

IT-Universitetet i København har samarbeidet med spillselskapet Serious Games Interactive om utviklingen av det digitale læringsspillet «Globale konflikter: Palestina», som handler om den israelsk-palestinske konflikt.

Spillet er testet i grunn- og videregående skoler i København. Undersøkelsen viser at barn og unge kan lære om politiske konflikter gjennom dataspill, og spillselskaper mener resultatet åpner for nye muligheter for hva man kan bruke dataspill til i skolene.

Gjennom dataspillet får danske skolebarn besøke Gaza i historietimen.

Sentralt i spillet er at elevene engasjerer seg og diskuterer konflikten mellom Israel og Palestina. Spillet legger også opp til å diskutere den rolle pressen har, slik at elvene får mulighet til å reflektere over det de selv hører fra medier.

Tre grunnskoler og tre videregående skoler har testet spillet. I rollen som journalist får elevene den vanskelige oppgaven å forholde seg nøytralt, men samtidig skal de forsøke å oppnå begge parters tillit. Underveis opplever elvene forskjellige sider av konflikten, som er basert på virkelige hendelser.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra