Bedriftsteknologi

Langt frem til overskudd for mobiloperatørene

UMTS-operatørene har tatt seg vann over hodet når de nå investerer rundt 10 milliarder kroner hver, mener konsulentselskapet Arthur Andersen.

18. okt. 2000 - 09:56

På Telecom Expo-messen i går la konsulentselskapet Arthur Andersen frem en rapport der selskapet har beregnet at de norske selskapene som får lisenser til å bygge ut neste generasjon mobiltelefonnett ikke vil tjene penger på mange år. Samferdelsdepartementet vil i løpet av november eller desember bestemme hvem av de syv selskapene og alliansene som går seirende ut av søkerunden om de fire norsk UMTS-lisensene.

Christian Mjaanes i Arthur Andersen mener at det vil ta 7-15 år før nye mobilutbyggerne vil ha hentet inn investeringene sine. Telenor og Netcom vil med sine eksisterende basisnett, systemer og selskapsstrukturer komme seg over i pluss langt raskere, mener Mjaanes.

En tidshorisont på 7-15 år betyr at konsulentselskapet stiller store spørsmålstegn ved om utfordrerne noen sinne kommer over i pluss. For inntektene vil ikke vokse så raskt, mener konsulentselskapet.

Systemer som gir høyere kapasitet i dagens GSM-nettverk - GPRS og EDGE - vil føre til lavere priser på taletjenester og et prispress på UMTS-tjenestene når disse åpnes.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra