Bedriftsteknologi

Lycos skreddersys til Lotus-klient

Lycos håper å nå vesentlig flere brukere når Internett-portalen tilbys i skreddersydd utgave på den nyeste Lotus Notes-klienten.

Eirik Rossen
21. juni 1999 - 12:43

En ny markedsavtale mellom Lycos og Lotus innebærer at brukere av R5-klienten til Lotus Notes får direkte tilgang til spesielt tilrettelagt Lycos-side. Siden vil kunne skreddersys av den enkelte Notes-brukeren, og tilgangen til den vil kunne legges opp på R5-klientens velkomstside.

Skreddersømmen innebærer at R5-brukeren velger hvilke linker fra Lycos-portalen som Lycos-siden skal vise, for eksempel overskrifter på viktige nyheter innen ulike kategorier. Siden oppfriskes automatisk.

Notes har i dag 38 millioner brukere. Overgang til versjon 5 betraktes som en omstendelig prosess, og trolig er det ennå bare et lite mindretall av det samlede brukertallet som nytter R5-klienten, ifølge Jorulf Beitland i Lotus Norge.

En Lycos-talsmann sier til Wall Street Journal at portalen venter flere millioner nye brukere fra avtalen med Lotus. Portalen hevder å ha nesten 30 millioner brukere i dag. Avtalen innebærer at partene deler likt på annonseinntektene generert av økningen i brukertallet.

Lotus har en liknende avtale med America Online, som gir Lotus-brukere en smal variant av nyhetssiden, slik at den passer i en ramme på R5-klientens åpningsside.

- Avtalen med Lycos dekker åtte land i Europa, sier Beitland. - Sverige og Danmark er med, mens Norge må vente en stund for tjenesten kan tilbys.

Den spesielle Lycos-siden skal hete "My Lycos", og vil tilbys som en del av oppgraderingen til Lotus Notes versjon 5.01. Denne er planlagt til slutten av juli, opplyser Beitland.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.