Sikkerhet

Mange er usikre på om de kjøper ekte vare på internett

Så mange som 43 prosent av de spurte i en undersøkelse er usikre på om varene de kjøper på internett, er ekte eller piratkopier.

En av fem har mottatt eller mistenker at de har mottatt piratkopier etter å ha handlet på nett.
En av fem har mottatt eller mistenker at de har mottatt piratkopier etter å ha handlet på nett. Illustrasjonsfoto: Colourbox
28. juni 2021 - 15:00

En landsomfattende undersøkelse utført av Patentstyret og Tolletaten viser at fire av ti er usikre på om de får ekte varer når de handler på internett. I alt 22 prosent, drøyt en av fem, har mottatt eller mistenker at de har mottatt piratkopi etter å ha handlet. 79 prosent av de spurte svarer at de aldri har kjøpt piratkopier på internett.

– Resultatet viser at utbredelsen av falske varer på nett er en aktuell problemstilling som angår veldig mange, står det i rapporten etter undersøkelsen.

– Ikke likegyldig

– Det er ikke likegyldig hva solkremen vi smører på huden inneholder, hva lekene til barn er laget av eller om elektriske produkter følger sikkerhetsstandarder, sier avdelingsdirektør Anna Kirkeluten i Tolletaten.

Det er særlig innen kategoriene klær, sko, elektronikk og solbriller at omfanget av piratkopier er stort. Det er imidlertid avdekket at også husholdningsartikler, mat- og drikkevarer, sportsutstyr, sprøytemidler, medisiner, kosmetikk, leker og bildeler er solgt som piratvarer.

Organisert kriminalitet

Internasjonale undersøkelser viser at piratvarer kjøpt på nettet er et stort samfunnsproblem.

Europol peker i sin trusselrapport for 2022–2026 på piratkopiering som prioritert område på linje med annen organisert kriminalitet, som narkotika, menneskehandel og våpenhandel.

Butch Wilmore, Alexander Gorbunov, Nick Hague og Suni Williams avbildet mens de sitter inne i romkapselen fra SpaceX etter at den var blitt fisket opp av skipet Megan utenfor kysten av Florida tirsdag.
Les også:

Strandede astronauter hjemme igjen etter ni måneder i rommet og 4576 runder rundt jorden

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.