Den store norske PC-produsenten Evercom sendte i dag ut en profitwarning der selskapet varsler om et underskudd på 6,5 millioner kroner. Selskapet skylder for det meste på hva de mener er en svikt i det norske PC-markedet og jordskjelvet på Taiwan. Bare deler av underskuddet skyldes interne forhold.
Evercom mener det norske PC-markedet faller og skylder på to faktorer som forsterker hverandre: Svekket etterspørsel og prispress. Den lavere etterspørselen rammer Evercom også i Danmark og Sverige. I Sverige har PC-salget falt i år etter at mange av de store bedriftene gjennomførte sine hjemme-pc-innkjøp i fjor.
Evercom legger også deler av skylden på underskuddet på jordskjelvet i Taiwan. Da digi.no i forrige uke etter jordskjelvet snakket med Evercom, fortalte selskapet at særlig prisene på minnebrikker ryker i været. Men nå sier Evercom at de har bestilt det de trenger for det viktige julesalget, men prisene kan gå opp også på andre komponenter.
Les om økte PC-priser etter jordskjelvet:


Christian Paulsen
Compaq


Getronics Cinet
Geir Havnelid