For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

kunstig intelligens

Mener Microsoft tåkelegger om Copilot

– Man får ikke ekte digital suverenitet så lenge det er amerikansk jurisdiksjon som gjelder, sier Eirik Gulbrandsen i Datatilsynet. Foto:
– Man får ikke ekte digital suverenitet så lenge det er amerikansk jurisdiksjon som gjelder, sier Eirik Gulbrandsen i Datatilsynet.

Microsoft har begynt å sluse norske KI-oppgaver til datasentre i USA, Canada og Australia. Det er en slags avlastning kalt «flex routing» som nå er aktivert standard for mange kunder.

Etter at Microsoft ga sin framstilling, får vi nå en nyansering fra spesialrådgiver Eirik Gulbrandsen i Datatilsynet.

I Europa er det Irlands datatilsyn som først og fremst fører tilsyn med Microsoft, fordi de har sitt europeiske hovedkontor i Irland.

Powered by Labrador CMS