juss og samfunn
Mener russisk trusselgruppe står bak Solarwinds-hackingen. Aksjonærer går til søksmål mot selskapet
FBI er blant de amerikanske etatene som etterforsker konsekvensene av Solarwinds-hackingen, og som nå mener det er mest sannsynlig at det er russiske myndigheter som står bak. Illustrasjonsfoto: Andy L/Flickr, creative commons
Selv om enkelte mener at det kan ta mange måneder eller år før verden eventuelt får full oversikt over de reelle konsekvensene av bakdøren i Solarwinds' Orion-programvare, det allerede klart at omfanget er betydelig verre enn det man først trodde. I helgen skrev The New York Times at minst 250 selskaper og føderale etater i USA er berørt. Det bekreftede antallet amerikanske etater som er bekreftet kompromittert, er så langt likevel under ti.
Etterforskningen avdekker stadig nye tilfeller, både i USA og andre land. Det antas likevel at antallet berørte virksomheter er betydelig lavere enn de rundt 18.000 kundene som antas å ha installert programvareoppdateringen som inneholdt bakdøren.
Uenige med Trump