Menneskelig svikt truer sikkerheten mest

1 av 4 av småbedriftene oppgir at IT-forstyrrelsene skyldes feil fra egne medarbeidere.

25. mai 2007 - 11:07

Det hjelper ikke å investere i sikkerhetsløsninger dersom medarbeiderne ikke vet hvordan de skal brukes eller ikke har tid.

I en fersk undersøkelse mot 2500 IT-ansvarlige i mindre virksomheter utført av IT-sikkerhetsselskapet Symantec, oppgir en av fire småbedrifter at IT-forstyrrelsene skyldtes feil fra egne medarbeidere.

– Småbedriftene baserer seg på sikkerhetsverktøy og søker i liten grad proaktivt etter sikkerhetshull, sier sikkerhetsekspert Hans Peter Østrem i Symantec Norge.

Han mener det skyldes at mange mangler kunnskap og tilstrekkelig med tid til å sikre systemene sine.

Symantec har derfor lansert en ny utgave av boken «Et sikkert IT-miljø». Boken kan lastes ned gratis og er på norsk, skrevet for ikke-eksperter med praktiske råd og tips til hvordan bedriften kan sikre sine informasjonsverdier.

Bare halvparten av deltakerne i undersøkelsen mener de har sikre IT-systemer. En av fire IT-ansvarlige føler at det viktigste hinderet for sikkerhet i bedriften er deres egen mangel på tilstrekkelig kunnskap, og nesten like mange oppgir tidspress som sikkerhetshinder.

Men undersøkelsen at norske småbedrifter har sikret seg bra mot IT-trusler utenfra: 99 prosent har nå antivirus og brannmur på plass og 84,5 prosent har spamfilter. Likevel oppgir 34,5 prosent at forstyrrelsene skyldtes virus. Bare 17 prosent oppgir at de bruker verktøy for å analysere sårbarheter internt. Det er med andre ord det ytre forsvaret som først og fremst bygges ut.

1 av 10 småbedrifter i undersøkelsen har opplevd driftsstans eller tap av informasjon i IT-systemene. For omkring 60 prosent varte driftsstansen over to timer, mens 30 prosent av avbruddene førte til økonomisk tap. For hele 21 prosent varte driftsstansen i mer enn åtte timer – en full arbeidsdag uten IT.

Trådløst nettverk topper listen over nye teknologier småbedrifter frykter skal føre til nye sikkerhetsproblemer, etterfulgt av håndholdte datamaskiner og mobiltelefoner.

– De nye smart-telefonene er egentlig små PC-er som frakter bedriftens interne informasjon ut i friluft, sier Hans Peter Østrem.

Slikt mobilt utstyr og trådløse nettverk åpner for helt nye muligheter for å gjøre skade.

– Resultatene fra undersøkelsen bekrefter det vi har sett lenge, at mange savner kunnskap om hvordan de kan sikre datasystemene sine, sier Hans Peter Østrem.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Les mer
Hvordan lage en stillingsannonse på Tekjobb?
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra