Bedriftsteknologi

Mobil NC gir web-tonen

Suns nett-computer-arkitektur gir bruker tilgang til egen desktop selv på reisefot. Ved å plugge en mobil nett-computer i nærmeste nettkontakt, får man web-tonen.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
25. juni 1997 - 14:55

Sun Microsystems har, i følge Pieter Spilling, markedsføringssjef Suns distributør i Norge - Skrivervik Data AS, lovet å levere infrastrukturen til en "web-tone", det vil si summetonen på Internett.

- Uansett hvor du er - i telefonkiosken på flyplassen eller på Karl Johan, skal du kunne plugge inn din NC, og den vil automatisk lete seg frem til din "hjemme-server". Her er din brukerprofil lagret slik at du får tilgang til dine applikasjoner og tjenester, fortsetter Spilling.

- Selv om du kobler din NC til en telefonplugg i veggen, vil ikke telefonen bli kuttet ut. Med nye typer telefoner vil du kunne snakke i telefonen samtidig som du leser/sender en melding på din mobile NC.

På spørsmål om Sun har noen planer om å lage mobile NC-er, svarer Spilling at Sun har som misjon å legge infrastrukten for network computing med basis i den anerkjennelse Java har fått i industrien. Derfor har Sun ikke mobile NC produkter under utvikling idag.

Spilling mener de mest sannsynlige produsenter av Java-enheter er Toshiba, Matsushita, Fujitsu og Oracles nett-computerselskap -NCI. Andre typiske produsenter vil være Philips, Sony og leketøysprodusenter som Nintendo.

På hjemlige trakter vil både Ericsson og Nokia putte Java inn i mobiltelefoner. Dette er altså produkter som vil forholde seg til den mobile NC-spesifikasjonen som disse ledende produsentene har sluttet seg til.

Når det gjelder pris på denne typen mobile NC-er, kan Spilling kun spekulere, men sier at de vil bli langt billigere enn PC-er.

- Jeg tror vi etter at den første innovatørbølgen har lagt seg vil se NC-apparater i prisleiet fra tusen kroner og oppover, helt avhengig av funksjonalitet og formål. Spillmaskiner vil for eksempel være langt billigere enn apparater brukt i profesjonell sammenheng.

Ifølge Spilling gjenstår det, på grunn av de unike kravene stilt av mobile NC-er, endel arbeid på områder som sikkerhet, nettverkstilkobling, strømstyring og brukeridentifikasjon. En arbeidsgruppe, bestående av representanter fra de involverte bedriftene, er dannet, og den vil fortløpende rapportere om sine resultater.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.