Juss og samfunn

Nasdaq utfordrer pornoside

En ny domenesak belyser alfabetets muligheter - Nasdaq-børsen vil stoppe en pornoside som satser på stavefeil.

16. okt. 2000 - 13:20
Nasdaqs nettsider får rundt 50 millioner sidevisninger om dagen, og en pornoside i Kansas tenkte å utnytte det.

Nasdeq.com er en pornoside, og nå har Nasdaq bedt om å få den stengt. Torsdag i forrige uke fikk de innvilget en midlertidig stopp-ordre, og målet er å få dømt innehaveren for 'kyberokkupasjon', og navnet overført til Nasdaq, skriver Kansas City Sun.

Norske Fast har registrert en hel mengde stavefeil-navn omkring sin søketjeneste AllTheWeb.com, nettopp for å unngå å bli misbrukt på denne måten, og denne fremgangsmåten blir mer og mer vanlig blant nettselskapene.Nasdeq.com ble registrert i 1998, og nå har altså Nasdaq funnet ut at de selv bør ha det.


- Nasdaq er et velkjent varemerke, og er assosiert med en markedsplass som representerer høy kvalitet og integritet, og vi det må beskyttes. Vi vil ta alle nødvendige skritt for å oppnå dette, sier Judy Inosanto, som er talsperson for selskapets markedsavdeling.

Tidligere i år vant selskapet en sak mot et britisk selskap som hadde registrert to domener med Nasdaq-navnet i.

Etter hvert har den internasjonale rettighetsorganisasjonen WIPO fått mye å gjøre.

Domene-nappere er blitt nødt til å gi fra seg flere høyprofilerte navn det siste året, som i saken BBC vant tidligere i år. Madonna har gått ut og krevd eierskap til adressen Madonna.com, i en sak som fortsatt pågår.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Oslo Pensjonsforsikring AS
Secops engineer
Oslo Pensjonsforsikring AS
Oslo
10. juni
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra