FORBRUKERTEKNOLOGI

Neste Mac-prosessor deler smartere

Neste generasjon Mac vil få prosessorer med samme avanserte virtualisering som IBMs Power5.

22. des. 2004 - 14:26

I begynnelsen av desember kunngjorde IBM dannelsen av konsortiet Power.org, der selskapet samler 14 partnere for å gjøre Power-arkitekturen til en åpen standard (se artikkelen IBM vil gjøre Power til åpen standard). Dannelsen av konsortiet markerer en ny giv i selskapets satsing på Power-arkitekturen.

I 2005 – nærmere tidsangivelse foreligger ikke – vil IBM komme ut med neste generasjon av prosessoren PowerPC 970. Denne prosessoren brukes i dag i Apple Mac – «G5» klienter og servere – og i IBMs bladserver JS20, under betegnelsen 970FX.

I en styrt lekkasje til ZDNet sier IBM at den kommende utgaven av denne prosessoren vil ha samme type virtualisering som i dag tilbys av Power5-prosessoren som brukes i de avanserte serverne i pSeries og iSeries. Virtualiseringen på prosessornivå innebærer at hver prosessor kan deles opp i flere logiske maskiner, slik at en fireveis server kan fungere som opptil 40 atskilte virtuelle servere.

Virtualiseringen i 970-prosessoren blir mindre avansert enn i Power5. I Power5 er det egen maskinvare som styrer partisjonene som er tilgjengelig for operativsystemene. I 970 ordnes denne styringen gjennom programvare i en av de vanlige partisjonene.

Med neste 970-prosessor skulle det være mulig å dele en enkel Mac i flere virtuelle maskiner, for eksempel en hovedmaskin under MacOS, og andre «maskiner» under Linux eller NetBSD.

IBM sier de akter å gjøre partisjonering eller virtualisering tilgjengelig på alle prosessorene i Power-familien. Det innebærer muligheter for virtualisering også på Power-modeller beregnet på dedikert apparatur.

Hvor mange partisjoner man får på neste generasjons 970-prosesser er avhengig blant annet av hvorvidt den blir flerkjernet eller ikke. I lekkasjen til ZDNet vil ikke IBM kommentere dette. En analytiker sier til magasinet at IBM vanskelig kan la være å gjøre prosessoren i det minste tokjernet, siden en rekke andre produsenter, blant dem masseleverandører som Intel og AMD, vil introdusere tokjernede prosessorer neste år.

Bladet Think Secret mener å ha svaret på dette. De skriver at nest 970 vil komme i to varianter, den enkjernede 970GX og den tokjernede 970MP med kodenavn Antares. 970GX vil debutere i 2 GHz, mens Antares vil starte på 3 GHz. Magasinet mener å vite at Apple vil være ferdig med å 970MP i løpet av januar, slik at neste generasjons Mac vil kunne være på markedet allerede i løpet av våren. Den enkjernede 970GX ventes brukt i Apples bærbare i PowerBook-familien. Har kan det bli et problem at denne familien ennå ikke er utstyrt med G5-prosessoren.

Think Secret skriver ellers at IBM har iverksatt et prosjekt kalt eClipz som tar sikte på å gjøre Power-arkitekturen anvendelig til alle selskapets servere utenom xSeries-familien – de tre siste bokstavene i eClipz er hentet fra henholdsvis iSeries, pSeries og stormaskinfamilien zSeries. Prosjektet skal fullføres i 2007 med Power6-prosessoren. Det snakkes om en ultralett utgave av Power6, foreløpig døpt P6UL, som vil kunne passe til Mac-generasjonen etter den som vil få neste utgave av 970. Den første Power6-prosessoren vil ha en klokkefrekvens på 6 GHz, og vil framstilles etter en 65 nanometers prosess.

    Les også:

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra