Juss og samfunn

Nordmann ansatt som sikkerhetssjef i Interpol

Bjørn Richard Watne fra Arendal er ansatt som global sikkerhetssjef i Interpol. Han startet i jobben 1. juli. 

Bjørn Richard Watne under Netsecurity Summit 2020.
Bjørn Richard Watne under Netsecurity Summit 2020. Foto: Harald Brombach
8. juli 2025 - 08:25

Ansettelsesprosessen varte nesten et år, forteller han til Agderposten.

– Det vitner i det minste om at ingenting overlates til tilfeldighetene i Interpol, sier Watne.

Interpol koordinerer politiinnsats over hele verden, spesielt for å bekjempe organisert kriminalitet.

Watne får nå ansvaret for å koordinere informasjonssikkerheten mellom 25 millioner politifolk i 196 land, og samtidig hindre at sensitive opplysninger kommer på avveie.

Watne har tidligere vært sikkerhetssjef i Storebrand og Telenor. Han har nå flyttet til Lyon i Frankrike, der hovedkvarteret til Interpol ligger.

– Jeg har bare tatt med tannbørsten. Nå pågår leilighetsjakt og jobb med å skaffe seg fransk bankkonto og innbyggerkort parallelt med oppstarten i Interpol, sier han.

Over 61 millioner svindelforsøk via kaprede telefonnumre er blokkert siden ekspertgruppen for digital svindel etablerte et såkalt «digitalt skjold». Nå intensiveres arbeidet mot svindelforsøk via epost og nettbaserte meldingstjenester.
Les også:

Samarbeid har blokkert 61 millioner svindelanrop

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.