Bedriftsteknologi

Nvidia gjør PC-en om til en superdatamaskin

Nvidia har lansert flere løsninger for forskningsmiljøer med behov for svært kompakt regnekraft.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
21. juni 2007 - 09:04

Nvidia er mest kjent for å levere heftige grafikkort til spill-PCer, men har lenge også tilbudt løsninger for profesjonelle brukere, blant annet grafikklyngen Quadro Plex.

I går annonserte selskapet at det har tatt et skritt videre og tilbyr nå en serie produkter med navnet Tesla. Dette er produkter basert på den nye GPU-en (Graphics processing unit) Tesla C870, som alene skal gi en flyttallsytelse på mer enn 500 gigaflops.

GPU-en er sentral i tre forskjellige løsninger fra Nvidia.

Den ene løsningen er et separat kort som kan benyttes i Windows- og Linux-maskiner med PCI Express x16-spor. Kortet er utstyrt med 1,5 GB GDDR3-minne og én 128 bits Tesla-GPU. Det har et minnegrensesnitt som er 384 bits bredt og en minnebåndbredde på 76,8 GB/s. GPU-en støtter IEEE 754 enkeltpresisjons flyttall. GPU-en består av blant annet 128 trådprosessorer.

Tesla-GPUen kan programmeres med det C-baserte CUDA-settet til Nvidia, som inkluderer kompilator, debuggings- og profileringsverktøy for ytelse. CUDA er tilgjengelig for Windows og Linux.

For mer krevende installasjoner tilbyr Nvidia skriverbordssystemet Tesla D870, som leveres med to GPU-er, i tillegg til 1U rackserversystemet S870, som leveres med fire GPU-er. Systemene knyttes til en vertsmaskin, enten arbeidsstasjoner eller servere ved hjelp av et eget PCI Express-kort.

Nvidia viser til pilottester innen forskningsmiljøer for blant annet seismikk, mobilteknologi, meteorologi, medisinsk bildebehandling og molekyldynamikk, hvor Tesla-løsningen har økt applikasjonshastigheten med mellom 45 og 415 ganger.

Nvidia har foreløpig ikke oppgitt hva Tesla-produktene vil koste.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Oslo Pensjonsforsikring AS
Secops engineer
Oslo Pensjonsforsikring AS
Oslo
10. juni
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra