Den britiske nyhetstjenesten The Register skriver at de to spammerne, Steve Shklovskiy og Yan Shtok, begge er dømt til to års fengsel pluss et erstatningskrav på over 900.000 kroner.
I september 1999 sendte Shklovskiy og Shtok ut 50 millioner epost-meldinger. Tre måneder etter innrømmet de skyld etter å ha blitt anklaget for svindel. Ifølge Associated Press er det foreløpig uklart hvorfor den endelige domsavgjørelsen har tatt så lang tid.
Meldingen spammerne sendte ut i milliontall oppfordret mottakerne til å betale rundt 300 kroner i gebyr for å lære hvordan man kunne skaffe seg jobb som "konvolutt-putter" (det vil naturligvis si en som putter ark i konvolutter...).


12.000 mennesker svarte på oppfordringen, og betalte sine 300 "gebyr"-kroner. Spammerne ble, ifølge The Register, svært overrasket over at så mange gikk fem på det de mente var en innlysende spøk. Særlig tatt i betraktning at slike jobber utlyses i nesten hver eneste "stilling ledig"-spalte i kveldsavisene.
Etterforskerne mener at Shklovskiy og Shtok har funnet en måte å skaffe seg epost-adresser i hopetall på, og etter avtale med retten skal de to mennene forklare hvilke teknikker de brukte for å gjennomføre svindelen.
Det er omfanget og resultatet av spammingen som førte til en såpass streng straff. Tjenestetilbydere som America Online og AT&T ble nedrent av kunder som klaget på at mailsystemet var ustablit som følge av masseutsendelsene.