Bedriftsteknologi

Online-fusjon granskes

Det amerikanske justisdepartementet har bestemt seg for å innlede gransking av America Onlines (AOL) planer om å ta over CompuServes kundemasse.

Frode Eriksen
11. sep. 1997 - 10:49

Avtalen mellom America Online og WorldCom, som er den faktiske kjøper av CompuServe, ble offentliggjort mandag og betyr at AOL blir den totalt dominerende aktøren på det amerikanske online-markedet, med nesten 12 millioner kunder mot hovedkonkurrenten, Microsoft Networks (MSN) vel 2 millioner brukere.

En talsmann for justisdepartementets avdeling for konkurransesaker ville ikke kommentere saken ytterligere, skriver The Wall Street Journal.

AOL-sjef Steve Case har nøyd seg med å si at han ikke tror kjøpet fører til konkurransevridning i markedet.

CompuServe ble etablert i 1969, og har i dag 1.200 bedriftskunder i sitt nettverk, foruten 2,6 millioner privatkunder.

Analytikere som har kommentert saken trekker fram AOLs muligheter til å få inn flere annonsedollar på kjøpet, selv om selskapet på kort sikt vil drive CompuServe-delen som en separat avdeling fra AOLs øvrige nett og online-tjenester.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra