Bedriftsteknologi

Opera mister Sony-kontrakt

Opera leverer nettleser til Sonys eVilla, en enkel surfemaskin. Nå napper Sony pluggen.

3. sep. 2001 - 11:43

Markedet for Internett-terminaler og surfemaskiner ble spådd en lysende fremtid, men stadig flere prøver seg - og trekker seg. Noe av problemet er at maskinene blir mye enklere, men ikke så mye billigere.

Sonys eVilla kostet 500 dollar, noe som ikke er langt unna en vanlig PC i USA. At maskinen er enklere og mer driftssikker, ser foreløpig ikke ut til å interessere kundene stort. Sony tilbyr seg nå å kjøpe tilbake maskinene fra kundene, for å kunne legge ned portalen selskapet har forpliktet seg til å drive.

Også 3Com forsøkte å selge en iMac-lignende maskin kalt Audrey, men trakk etterhvert produktet: 3Com økser lovende surfemaskin

Allerede 13. september er det slutt for eVilla. Dermed ryker også en viktig og prestisjefylt kunder for norske Opera. Selskapet inngikk kontrakt om å levere nettleseren til eVilla-maskinen i sommer.

Sony har ikke gitt noen begrunnelse på begravelsen av eVilla, men det kan være at selskapet satser på Airboard i stedet.

Sony og norske Screen Media AS er to av mange selskaper som forsøker å ta ideen om Internett-terminal et hakk videre ved å gjøre maskinen flat og trådløs. Les: Sony lanserer surfebrett med TV

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Oslo Pensjonsforsikring AS
Secops engineer
Oslo Pensjonsforsikring AS
Oslo
10. juni
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra