Resultaterfinans

Posten i Norge og Danmark etablerer nordisk IT-gigant

Postens IT-selskaper i Danmark og Norge vil danne et felles selskap for leveranse av IT-tjenester til sine eiere. Og på sikt skal storselskapet ut i Europa.

Øystein Kvistad
27. sep. 2001 - 09:49

Det er foreløpig bare snakk om en intensjonsavtale, men Post Danmark og ErgoGroup "tar sikte på endelig signering av samarbeidsavtale i løpet av året", røpet selskapet under IT-tinget i Haugesund torsdag.

Hensikten med samarbeidet er å gjøre postselskapene mer konkurransedyktige ved å skape forutsetninger for lavere IT-kostnader og delte investeringer. På sikt vil det nye selskapet satse også utenfor postselskapene i et europeisk marked, opplyser informasjonssjef Marian Rui Xavier i Postens dataselskap Ergo Group AS i en pressemelding.

- Vi forventer at samarbeidet kan gi oss betydelige stordriftsfordeler, både når det handler om drift og utvikling av våre IT-systemer, istemmer Gerda Norstrand, direktør i Post Danmark.

- Vi legger ikke skjul på at det også er et klart mål å skape en enklere IT-struktur for å forberede internasjonalt samarbeid. Selskapene vi nå danner sammen med Post Danmark er også sammenfallende med andre initiativ fra ErgoGroup som orienterer oss mot det nordiske markedet, sier Per Andersen, adm.dir i ErgoGroup.

Strategien fremover er satt opp i tre hovedfaser: Først skal de sikre leveranser til eierselskapene, dernest skal gjennomføringen av felles prosjekter sikres, og til slutt står en utvidet satsing i Europa på agendaen.

Ambisjonene om å gå ut i Europa, omfatter dessuten planer om å åpne for andre kunder enn rene postselskap, sier partene.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Oslo Pensjonsforsikring AS
Secops engineer
Oslo Pensjonsforsikring AS
Oslo
10. juni
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra