Nye sendere for NRK2 og TV 2 på Tryvann
(Oslo 14.08.96) De nye sendeanleggene for NRK2 og TV2 på Tryvann i Oslo er nå klare for driftsettelse. Prøvesendinger starter torsdag 15. august
NRK2 vil sende i UHF-båndet, kanal 40, mens den nye TV2-senderen vil sende i i UHF-båndet, kanal 30.


Frekvensene er fastsatt i internasjonale overenskomster og Statens teleforvaltning har gitt Norkring AS teknisk konsesjon for bruk.
Norkring er kjent med at NRK2-frekvensen, kanal 40, kan skape problemer for overføringen til TV-apparatet fra videospillere og satellittmottakere som er innstilt for overføring på denne kanalen.
På både videospillere og satellittmottakere kan kanalen justeres. Problemet kan derfor løses ved å justere om utstyret til en annen kanal, alternativt bruke en Scart-tilkopling mellom videospilleren/satellittmottakeren og TV-apparatet, der det er mulig. I bruksanvisningen er det beskrevet hvordan apparatene kan justeres. Overgangskabel med Scart-kontakter kan kjøpes hos Radio/TV-forhandler.
I tillegg til denne pressemeldingen vil både NRK og Elektronikkforbundet gå ut med informasjon i forbindelse med oppstarten.
Ytterligere opplysninger:
Teknisk direktør i Norkring AS, Gunnar S. Sørensen, tlf.: 22 77 92 47