BEDRIFTSTEKNOLOGI

Priskutt hos Dell gjelder ikke Norge

I USA har Dell varslet til dels store priskutt på PC-er og servere. Kuttene gjelder ikke for Norge.

21. aug. 2003 - 11:07

Dell kunngjorde i går priskutt mellom 6 prosent og 22 prosent på PC-er og servere. Selskapet hevder kuttene har vært forberedt i lang tid. Analytikere peker på at Hewlett-Packard nettopp har varslet prisøkning for å kompensere for underskuddet i PC-avdelingen, og antyder at hensikten med priskuttene hos Dell er å torpedere konkurrenten.

    Les også:

Produktsjef Hans Kristian Seime i Dell Norge sier at priskuttene ikke gjelder her i landet.

– Priskuttene som ble varslet i går gjelder i hovedsak det amerikanske markedet. Vi har ikke fått nye retningslinjer for Norge. Vi ligger så bra an i pris at vi ikke har behov for å justere, sier Seime til digi.no.

Som for å helle ekstra salt i HPs sår, reduserer Dell også prisen på sine skrivere, med 13 prosent. Siste kvartal var det bare skriveravdelingen hos HP som gikk med overskudd.

Trass i HPs fusjon med Compaq, har Dell gått forbi HP som verdens største PC-leverandør. IDC-tall for globale PC-leveranser i andre kvartal viser at Dells andel er 17,8 prosent, mot 16,2 prosent for HP. I samme kvartal i fjor ledet HP med 15,4 prosent mot 14,9 prosent for Dell. Begge kaprer andeler i et voksende marked – de samlede leveransene økte med 7,6 prosent fra i fjor til i år.

På produksjonssiden lever HP og Dell i hver sin verden. Ifølge Wall Street Journal har Hewlett-Packard 21,3 cents i kostnader for hver dollar i omsetning, trass i samlede kostnadsreduksjoner i forbindelse med fusjonen på 3,5 milliarder dollar i året. Det tilsvarende tallet for Dell er 9,6 cents.

Skillet er tilsvarende stort på salgssiden. Hewlett-Packard selger bare hver sjuende PC direkte. Resten går gjennom forhandlere. Bare det å justere priser krever opptil seks uker. Dell kan gjøre det på timen.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra