artikler
Redusert Bravida-resultat
Bravida oppnådde et resultat etter avskrivninger (EBITA) på 151 millioner NOK i første halvår, mot 250 millioner samme periode i fjor. Jan Kåre Pedersen kan likevel vise til bedrede driftsmarginer på 2,7 prosent, fra 2,3 prosent i første kvartal i år.
Bravida-konsernet, hvor Telenor eier 48 prosent., hadde en omsetning i første halvår på 5 562 millioner NOK, mot 5 554 millioner NOK på samme tid i fjor.
Den svenske virksomheten går som forventet etter første halvår, det samme gjelder den danske virksomheten. Bravida varslet i april ca. 400 oppsigelser i Norge, og dette er nå gjennomført ved at 397 ansatte er sagt opp. Dette vil gi resultateffekt i 3. og 4. kvartal. Bakgrunnen for oppsigelsene er lavere investeringer i telekomsektoren.
- Resultatet er som forventet. Vi ser frem mot en bedring i Norge etter hvert som oppsigelsene vi har gjennomført gir reduserte kostnader. Det er også et positivt trekk at resultatmarginen vår er bedre i andre kvartal enn i første kvartal, sier konsernsjef Jan Kåre Pedersen i Bravida.
Bravida har ansatt Otto Søberg som visekonsernsjef med særlig ansvar for oppfølging av den norske virksomheten. Søberg kommer fra stillingen som president for Kværner Oil & Gas Field development, og tiltrer stillingen i Bravida 1. september.
Forberedelsene til børsnotering, plamlagt i første halvår neste år, fortsetter fra administrasjonens side.