økonomi
Rekordartet start på året for Atea, men fortsatt lav driftsmargin
Ateas toppsjef Steinar Sønsteby er særlig tilfreds med veksten i tjenestevirksomheten.
Atea økte omsetningen fra 14,5 milliarder kroner i fjor til nesten 17,7 milliarder kroner i år. Driftsresultatet økte fra 464 millioner kroner til 541 millioner kroner – noe som gir en driftsmargin på drøyt 3 prosent så langt i år.
Atea-sjef Steinar Sønsteby er tilfreds med tallene.
Tilfreds med tjenestemarkedet
– Atea fortsatte å ta markedsandeler og generere sterk fortjeneste andre kvartal. Jeg er spesielt fornøyd med den raske veksten i vår tjenestevirksomhet, et strategisk viktig område der vi har
omorganisert og investert tungt de siste årene, sier han i en børsmelding.
I andre kvartal økte inntektene med 17 prosent for konsernet som helhet.
Økte omsetningen i Norge med 5 prosent
I andre kvartal 2023 leverte Atea Norge en omsetning på drøyt 2,9 milliarder kroner, som er en vekst på 5 prosent sammenlignet med samme kvartal i fjor.
Driftsresultatet ble 81 millioner kroner. Korrigert for salget av Atea Mobil i 2. kvartal i fjor utgjør dette en vekst på 3 prosent fra 2022.
I en pressemelding skriver selskapet at Atea Norge har vekst innenfor alle forretningsområder.
– Vårt tette samarbeid med kunder og partnere gjør at vi leverer gode resultater og kundeverdi, sier Ole Petter Saxrud, sjef i Atea Norge, i en pressemelding.
I Atea-konsernets offisielle kvartalsregnskap kommer det fram at den norske delen av Atea økte de totale driftsinntektene med 6,4 prosent til 3,9 milliarder kroner i første halvår, hvorav drøyt 2 milliarder kroner kom fra andre kvartal.
Dette er betydelig lavere enn omsetningen som Atea Norge oppgir i pressemeldingen. Dette skyldes at konsernets kvartalsrapport er basert på den internasjonale regnskapsstandarden IFRS.
Driftsresultatet for første halvår etter IFRS endte på 136 millioner, noe som er en nedgang på nesten 17 prosent fra samme periode i fjor.