Pakken henvender seg til både forskere og analytikere i næringslivet. Versjon 4 tillater mer avansert skripting og grafikk, og har spesielle verktøy for analyse og visualisering av store mengder data.
Det legges stor vekt i pakken på statistisk kvalitetskontroll og "Design of Experiments" for å finne fram til optimale verdier til betydningsfulle faktorer i kompliserte datamengder.
SAS Institute er spesielt stolt av Mac-versjonen, der det er gjort spesielle tilpasninger til grensesnittet og til G4-prosessoren. Følgen er at JMP kjører tre ganger så raskt på en G4 enn på en 500 MHz Windows-maskin. Selskapet har forpliktet seg til å oppdatere Mac-utgaven straks det nye operativsystemet MacOS X og grensesnittet Aqua er tilgjengelige.
Det finnes et eget nettsted for programmet - JMP Statistical Discovery Software - der man blant annet kan kjøre demoer og laste ned oppgraderinger.
Les også om hvordan web vil kunne brukes til å publisere kompliserte data:
Web-protokoll for tabeller og statistisk analyse