juss og samfunn
Selskapet bak nødvarsel-løsningen syntes DSB sine mål var for høye
Håkon Straume og Michael Sargeant i Everbridge tror nødvarsel på mobil raskt vil dekke 80 proent av befolkningen.
Bilde: Are Thunes Samsonsen
Digi tar en prat med Salgsdirektør Michael Sargeant og produktsjef for cell broadcast og lokasjonsbasert SMS Håkon Straume i Everbridge. Selskapet er leverandør av systemet som sender ut nødvarsel til mobiler.
Testen forrige uke viste at det ikke ulte i like mange telefoner som man hadde håpet. Ifølge de to hadde DSB som mål å nå ut til omtrent 80 prosent av befolkningen. Det syntes Straume var noe optimistisk.
– Personlig var jeg aldri så optimistisk på første øvelse. Men lander det så lavt som på 50 prosent, som VGs uformelle undersøkelse viser, er det nok noe lavere enn jeg hadde trodd sier produktsjefen.